png logo

چگونگی ایجاد مس

مس فلزی است که از رسوب محلول های گوگرد داغ ، در مناطق آتشفشانی ایجاد می شود. محلول های داغ معمولاً باعث متمرکزشدن مس در مرکزسنگ ها می شوند. سنگهای غنی شده ی حاصل را سنگ معدن مس می نامند.

معدن مس

استخراج مس معمولاً در معادن روباز انجام می شود. بدین صورت که در آن یک سری نیمکت های پلکانی به مرور زمان عمیق تر و عمیق تر در زمین حفر می شوند. ابتدا با استفاده از ماشین آلات حفاری داخل سنگ سخت حفره هایی ایجاد میکنند. سپس مواد منفجره در داخل حفره ها وارد میشود که در نهایت باعث انفجار و شکستن سنگ میشود.

مس سه چنگی

تجهیزات مکانیکی مورد نیاز برای استخراج مس

مته ها: از مته ها برای ایجاد حفره هایی در سنگ برای قرار دادن مواد منفجره استفاده می شود که سپس منفجر می شود تا سنگ شکسته شود و مس ظاهر شود.

سنگ شکن: سنگ مس را به قطعات کوچکتر خرد می کنند تا کار با آن آسان تر شود و برای فرآوری آماده شود.

مس خالص

مس خالص یا آلیاژهای مس بالا از سنگ معدن مس که از معادن به صورت سولفید به دست می‌آید. سنگ معدن مس حاوی روی، سرب و گوگردهای دیگر است. سنگ معدن ها را خرد و آسیاب می کنند تا تبدیل به پودر شوند. تکنیکی به نام شناورسازی، فلز را از اجزای غیرفلزی پودر جدا می کند.

آیا مس برای استخراج خوب است؟

معدن مس از دیرباز صنعت مهمی بوده است، نه تنها برای کشورهای تولیدکننده آن، بلکه برای صنایع متکی بر آن. از سیستم های انرژی های تجدیدپذیر و وسایل نقلیه الکتریکی گرفته تا شبکه های ارتباطی و محصولات روزمره، مس نقش حیاتی در زندگی و اقتصاد ما ایفا می کند.

بزرگترین معدن مس جهان کجاست؟

شیلی
معدن اسکوندیدا در شیلی بزرگترین معدن مس جهان بر اساس ظرفیت، حدود ۱,۵ میلیون تن است.

copper

ویژگی های فلز مس

فرمول cu
رنگ مسی قرمز. در مجاورت هوا سیاه یا سبز می شود.
درخشش فلزی
سختی 2½ - 3
وزن مخصوص ۸.۹۵- ۸,۹۴
سیستم کریستالی ایزومتریک
عضو گروه مس
نام از نام یونانی "kyprios"، قبرس (Cyprus)، محل معادن مس باستانی. لاتین "Cuprum".

شرکت آباد آتیه طاقگرا پیشرو درصنعت معدن و استخراج دارای پروژه های متعدد است. میتوانید از لینک های زیر برای آشنایی با محدوده ها استفاده کنید.

همت آباد

همت آباد

  موقعیت جغرافیایی محدوده همت آباد محدوده مورد مطالعه دراستان خراسان جنوبی، شهرستان خوسف ، 63 کیلومتری جنوب ماژان و در 6 کیلومتری غرب بصیران واقع...

محدوده سرب و روی

محدوده سرب و روی

محدوده سرب و روی  این محدوده ی اکتشافی با مساحت حدود 102 کیلومترمربع از نظر جغرافیایی در شهرستان طبس، استان خراسان جنوبی قرار دارد. این محدوده در 35...

محدوده سیلیس

محدوده سیلیس

محدوده سیلیس این محدوده با مساحت 18.26 کیلومتر مربع در 22 کیلومتری شمال شرق عشق آباد واقع شده است . موقعیت محدوده بر روی نقشه توپوگرافی 1:250000...